Skip to content

PETYCJA o wyemitowanie w TV filmu pt. „Weil du mir gehörst” (Ponieważ należysz do mnie)

Petycję podpisało 496 osób. Zapraszamy kolejne osoby do podpisania:
podpisz

. . . . . . . . , 30 listopada 2020r.

Telewizja Polska S.A.
Telewizja Polsat Sp. z o.o.
TVN S.A.
ATM Grupa S.A.
Kino Polska TV S.A.
Grupa ZPR Media S.A.
Telewizja Puls Sp. z o.o.
Wirtualna Polska Holding S.A.
Fundacja Lux Veritatis

Do wiadomości:
Sz. P. Witold Kołodziejski
Przewodniczący KRRiT
Sz. P. Piotr Babinetz
Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Sz. P. Michał Urbaniak
Poseł na Sejm RP

PETYCJA o wyemitowanie w TV filmu pt. „Weil du mir gehörst” (Ponieważ należysz do mnie)

Szanowni Państwo

Zwracam się do Państwa z prośbą o wyemitowanie na antenie Państwa telewizji filmu pt. „Weil du mir gehörst” (tłum. „Ponieważ należysz do mnie”) (prod. Niemcy, 2019r., reż. Alexander Dierbach, scen. Katrin Bühlig). Film podejmuje bardzo ważny i aktualny problem społeczny ALIENACJI RODZICIELSKIEJ – przemocy psychicznej wobec dzieci, stosowanej najczęściej w sytuacji rozstania rodziców.

Alienacja rodzicielska to izolowanie dziecka od rodzica (najczęściej ojca) przez drugiego rodzica (najczęściej matkę). To także wyrafinowana forma psychicznego znęcania się nad dzieckiem, występująca najczęściej wtedy gdy sądy rodzinne po rozstaniu rodziców przyznają pieczę nad dzieckiem tylko jednemu z nich (najczęściej matce), ograniczając rolę drugiego rodzica (najczęściej ojca) tylko do wizytatora w ramach tzw. “kontaktów” z dzieckiem. Metody alienacji rodzicielskiej to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktu z rodziną oraz inne negatywne działania. Indukowane są w dziecku negatywne emocje, postawy i przekonania wobec drugiego rodzica. Alienacja może przyczyniać się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych, osobowościowych i psychicznych u dziecka. Niejednokrotnie stosowana jest przez głównego opiekuna oraz inne osoby i instytucje w działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica.

Film „Weil du mir gehörst” porusza ten bardzo istotny społeczny temat i jest ważnym głosem w kontekście ochrony dzieci i ich więzi z każdym z rodziców. Jego rolą jest także uświadamiać
i ostrzegać rodziców o tym, jak łatwo można odebrać dziecku bezstroskie dzieciństwo, polegając na swoich egoistycznych pobudkach, pieczętowanych bezdusznymi decyzjami sądów rodzinnych, które posługując się anachronicznymi przepisami kodeksu rodzinnego traktują dzieci niczym przedmioty.

Polskie władze były wielokrotnie naciskane przez organizacje pozarządowe, zajmujące się prawami dziecka w celu podjęcia prac legislacyjnych prawa rodzinnego i cywilnego, które zagwarantują najmłodszym prawo do obojga rodziców po ich rozstaniu a także pozwolą zabezpieczyć dzieci przed przemocą alienacji rodzicielskiej. Wydaje się, że przedstawiciele władzy rozumieją problem. W piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości do Marszałka Sejmu RP z dnia 30 maja 2017 roku – znak DSRiN-II-052-23/17, czytamy:

„Zjawisko alienacji rodzicielskiej, jako formy przemocy emocjonalnej wobec dziecka, jest znane zarówno sędziom rodzinnym, jak i specjalistom opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów, którzy sporządzają na potrzeby spraw rodzinnych opinie, tak od strony teoretycznej (szkolenia), jak i praktycznej (badania diagnostyczne). (…) Dzieje się tak na skutek konfliktu lojalnościowego, w który uwikłane staje się małoletnie dziecko. Wskutek tego konfliktu i w zależności od jego nasilenia dziecko wchodzi „w koalicję” z jednym z rodziców przeciwko drugiemu. Zachowanie dziecka wówczas przybiera różne formy, począwszy od subtelnych form okazywania niechęci, czy unikania kontaktu, poprzez wyraźną odmowę, bądź podważanie zdania rodzica dyskredytowanego, co jest zarazem spójne z postawą rodzica wiodącego. (…) Separacja dziecka od jednego z rodziców, jak i indukowanie małoletniemu niechęci do drugiego z rodziców, skutkuje częstą odmową uczestniczenia w kontakcie z rodzicem, z którym nie mieszka. W takiej sytuacji przymusowe wykonanie postanowienia o kontaktach nierzadko napotyka przeszkody niezwykle trudne do pokonania.”

Jednakże ze strony władz kończy się jedynie na słowach i pustych deklaracjach a alienacja rodzicielska wciąż zbiera żniwo. Dość powiedzieć, że w Polsce w latach 2018-2019 sądy wydały prawie pół miliona (465813) orzeczeń w sprawach rodzinnych z czego jedynie… 62 razy orzekły pieczę naprzemienną.

Alienacja rodzicielska nie jest zjawiskiem powszechnie znanym i zrozumiałym. Nie wiedzą o jej istnieniu młodzi rodzice i te szczęśliwe rodziny, którym udało się przetrwać w komplecie. Nie wiedzą o niej również ci rodzice, którzy świeżo po rozstaniu wyszli z sądu rodzinnego z tzw. “uregulowaniem kontaktów z dzieckiem” – nieświadomi tego, że wpadli w systemową pułapkę i najprawdopodobniej za kilka lat dotkliwie odczują na własnej skórze jak dotkliwy ból zadaje ta wyjątkowo okrutna forma przemocy psychicznej; ból, który towarzyszy odizolowaniu od dziecka i bezradności wobec postępującego procesu niszczenia więzi rodzicielskiej.

Film zebrał pozytywne recenzje. Znamienne jest, że najbardziej został doceniony przez publiczność.
Przedstawiciele ruchów społecznych w Niemczech podkreślili, że jest to dopiero trzeci film, obok The Disposed Father (2009) i Father Landscapes (2016), który w istotny sposób porusza to zagadnienie, przy czym problem alienacji rodzicielskiej dotyczy co najmniej 100.000 niemieckich dzieci.
Krytycy filmowi docenili zarówno kreacje aktorskie trzech głównych aktorów, jak i prawdziwy obraz okrutnego i przemilczanego syndromu społecznego, który dotyka wiele dzieci po rozstaniu rodziców. Z częścią recenzji można zapoznać się w następujących publikacjach:

Festival des deutschen Films 2019. http://www.festival-des-deutschen-films.de/filme/weil-du-mir-gehoerst/
Biberacher Filmfestspiele 2019. http://www.filmfest-biberach.de/programm/film/weil-du-mir-gehoerst
Tilmann P. Gangloff: TV-Tipp: „Weil Du mir gehörst“ im Ersten – Der giftige Kampf um ein Kind In. Stuttgarter Zeitung, 11. Februar 2020. Abgerufen am 13. Februar 2020. https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.tv-tipp-weil-du-mir-gehoerst-im-ersten-der-giftige-kampf-um-ein-kind.3cff2871-2925-47d4-87f3-fe038519a75a.html
Heike Hupertz: „Weil du mir gehörst“ im Ersten – Vater, Mutter, hin- und hergerissenes Kind In: Frankfurter Allgemeine Zeitung, 12. Februar 2020. Abgerufen am 13. Februar 2020. https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/medien/ard-film-weil-du-mir-gehoerst-ueber-einen-partnerkonflikt-16629129.html
Ernst Corinth: „Weil du mir gehörst“: Lukrativer Scheidungskrieg mit Julia Koschitz und Felix Klare In: RND, 11. Februar 2020. Abgerufen am 13. Februar 2020. https://www.rnd.de/medien/weil-du-mir-gehorst-lukrativer-scheidungskrieg-mit-julia-koschitz-und-felix-klare-K733PDPKCVEGBH7LYAF6EQLF4I.html
Fernsehfilm „Weil du mir gehörst“. Julia Koschitz, Felix Klare, Trense, Bühlig, Dierbach. Vater-Kind-Entfremdung
siehe Seite tittelbach.tv. Abgerufen am 13. Februar 2020. http://www.tittelbach.tv/programm/fernsehfilm/artikel-5474.html
Sorgerechtsstreit – Weil du mir gehörst. Südwestrundfunk, 22. Februar 2019, abgerufen am 17. Dezember 2019. http://www.swr.de/unternehmen/kommunikation/pressemeldungen/Fernsehfilm-Weil-sie-mir-gehoert-AT,daserste-weil-sie-mir-gehoert-100.html

Film zdobył następujące nagrody:
2019: Nominacja do telewizyjnej nagrody Bernd Burgemeister na Festiwalu Filmowym w Monachium
2019: Nominacja do nagrody Rheingold Audience Award na Festiwalu Filmów Niemieckich w Ludwigshafen
2019: Festival de la Fiction / La Rochelle / Francja (nominacja w konkursie europejskim)
2019: Nominowany jako najlepszy film telewizyjny na Festiwalu Filmowym w Biberach
2020: Nominacja do nagrody Niemieckiej Akademii Telewizji w kategorii „Montaż / Produkcja / Dramaturgia”
2020: TV Film Festival Baden-Baden : Nominacja do TV Film Prize of the German Academy of Performing Arts
2020: Nominacja do najlepszego filmu telewizyjnego na 15. Międzynarodowych Nagrodach Dramatycznych w Seulu
2020: Bawarska nagroda telewizyjna w kategorii „Najlepszy aktor” dla Felixa Klare
2020: Bawarska nagroda telewizyjna w kategorii „Najlepszy scenariusz” dla Katrin Bühlig
2020: 3satViewer Award na festiwalu filmów telewizyjnych w Baden-Baden

W Polsce problem alienacji rodzicielskiej był aktualny już w poprzedniej epoce. Kultowy dramat „Tato” z 1995 roku w reżyserii Macieja Ślesickiego był niejako sygnałem ostrzegawczym wobec narastającej (wraz ilością rozwodów) fali tego zjawiska. Po 25 latach film ten niestety jest nadal aktualny. Dziś alienacja rodzicielska niczym epidemia toczy polskie społeczeństwo przy milczącej aprobacie całego establishmentu rozwodowego z sędziami rodzinnymi na czele.
W cywilizowanych krajach tematyka ochrony dziecka jest popularyzowana, powstają na ten temat filmy, toczą się dyskusje, odbywają konferencje naukowe, zmieniane jest prawo w kierunku podnoszenia rangi opieki naprzemiennej, która w skuteczny sposób, niejako w zarodku niweluje przemoc alienacji rodzicielskiej. W Polsce niestety od PRL-u bez zmian…

Proszę aby przyczynili się Państwo do zmiany tego stanu rzeczy poprzez spełnienie mojej prośby. Emisja tego filmu na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem publiczności. Będzie też cegiełką w budowaniu lepszej świadomości rodziców i wszystkich osób zaangażowanych systemowo w sprawy około-rozwodowe. Dla dobra dzieci!

Z poważaniem
. . . . . . . . . .


  Instrukcja podpisania petycji

  1. przeczytaj petycję
  2. wypełnij wszystkie pola formularza
  3. kliknij przycisk "podpisuję petycję"

  Petycja zostanie wysłana e-mailem na adres wybranego podmiotu. Twoje dane osobowe zostaną wysłane do w/w adresatów ale nie będą nigdzie opublikowane. Kopia petycji zostanie wysłana na Twój e-mail.

  Formularz podpisania petycji

  Wybierz adresata:

  Imię i nazwisko

  Miejscowość

  Email

  [mailpoetsignup mailpoetsignup-271 mailpoet_list_1 "- chcę być informowany o dalszych działaniach społeczności"]


  Zdjęcie: obs / SWR – Südwestrundfunk, Prawa autorskie: SWR / FFP New Media GmbH / Martin Valentin Menke, Fotograf: SWR – Südwestrundfunk

  Published inalienacja rodzicielskalist otwarty

  One Comment

  1. Luk Wielki Luk Wielki

   jak złożyć taką petycje do sądu rejonowego jędrzejów?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *