Skip to content

Piecza naprzemienna

Piecza naprzemienna (opieka naprzemienna, opieka wspólna, piecza wspólna) – sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców polegający na sprawowaniu przez każdego z rodziców pieczy nad dzieckiem w określonym czasie w ciągu roku np. dziecko zamieszkuje na zmianę tydzień u ojca, tydzień u matki.
Taki sposób opieki zapewnia lepszy rozwój emocjonalny dzieci, mniejszy stres, lepsze samopoczucie, lepsze kontakty z obojgiem rodziców i ograniczenie możliwości wystąpienia psychologicznego syndromu alienacji rodzicielskiej, który jest częsty u dzieci, które po rozwodzie zamieszkiwały głównie u jednego rodzica.
Niestety w Polsce z powodu zakorzenionych w społeczeństwie i w wydziałach rodzinnych sądów powszechnych stereotypów, feminizacji sądów, oporu matek – takie rozwiązania wdrażane są rzadko.
W wielu krajach świata i Europy piecza naprzemienna może być przyznana przez sąd nawet przy braku zgody jednego z rodziców. Piecza naprzemienna została wprowadzona formalnie między innymi w prawie USA, Kanady, Australii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Czech, Słowacji, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji i we Włoszech. Staramy się aby ta idea upowszechniła się również w Polsce.

Ideę Opieki naprzemiennej propagujemy na Facebooku:

[WD_FB id=”1″]

Published inopieka naprzemiennaopieka równoważnaopieka wspólnaprawa dzieckaprawa ojcaprawo dziecka do obojga rodziców

2 komentarze

  1. marian marian

    To straszne ze policja nieswiadoma swoich praw i obowiazkow miesza sie w kwestie regulowane przez sad. To sady ustalaja kontakty z dzieckiem a nastepnie rozstrzygaja kwestie egzekucji kontaktow a nie policja. Wstyd!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *