Skip to content

Piecza naprzemienna

Piecza naprzemienna (opieka naprzemienna, opieka wspólna, piecza wspólna) – sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców polegający na sprawowaniu przez każdego z rodziców pieczy nad dzieckiem w określonym czasie w ciągu roku np. dziecko zamieszkuje na zmianę tydzień u ojca, tydzień u matki.
Taki sposób opieki zapewnia lepszy rozwój emocjonalny dzieci, mniejszy stres, lepsze samopoczucie, lepsze kontakty z obojgiem rodziców i ograniczenie możliwości wystąpienia psychologicznego syndromu alienacji rodzicielskiej, który jest częsty u dzieci, które po rozwodzie zamieszkiwały głównie u jednego rodzica.
Niestety w Polsce z powodu zakorzenionych w społeczeństwie i w wydziałach rodzinnych sądów powszechnych stereotypów, feminizacji sądów, oporu matek – takie rozwiązania wdrażane są rzadko.
W wielu krajach świata i Europy piecza naprzemienna może być przyznana przez sąd nawet przy braku zgody jednego z rodziców. Piecza naprzemienna została wprowadzona formalnie między innymi w prawie USA, Kanady, Australii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Czech, Słowacji, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji i we Włoszech. Staramy się aby ta idea upowszechniła się również w Polsce.

Ideę Opieki naprzemiennej propagujemy na Facebooku:

1 month ago

W odpowiedzi na senacki Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks karny - druk 776 - Ministerstwo Sprawiedliwości przedłożyło do Senatu RP własny projekt ustawy.

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
1 month ago

W projekcie nowego KRiO autorstwa RPD niestety brak opieki naprzemiennej... niestety... art 126 nie jest żadną zmianą do obecnych art 58 i 107.

http://brpd.gov.pl/sites/default/files/kodeks_rodzinny_projekt_z_uzasadnieniem.pdf

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
1 month ago
Zdjęcia z posta użytkownika Opieka naprzemienna, wspólna, równoważna

Dziękujemy za społeczne zaangażowanie w zakresie przeciwdziałania przemocy alienacji rodzicielskiej.

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
1 month ago

#23czerwca wszystkim ojcom składamy najlepsze życzenia, zaś tym, którym przyszło walczyć o swoje dzieci, zmagać się z patologią sądów antyrodzinnych, zwalczać szkodliwe stereotypy, znosić koszmar alienacji rodzicielskiej i innych trudów, szczególnie mocno życzymy siły i wytrwałości!
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!

#DzieńOjca #23czerwca

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
2 months ago
Jestem mamy i taty. Mimo waszego rozwodu

Zapraszamy do wysłuchania ciekawej audycji o problemie przemocy alienacji rodzicielskiej:
https://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/2147714,Jestem-mamy-i-taty-Mimo-waszego-rozwodu

- Zdarza się tak, że ludzie, którzy kochają swoje dziecko, robią rzeczy, które mu szkodzą - mówi Jarosław Żyliński, psycholog. - W pełnej emocji przepychance rozwodowej potrafią zapomnieć, czego dziecko potrzebuje i rozgrywać grę ze sobią - dodaje. 

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
« 1 of 45 »


Podobne publikacje:

Published inopieka naprzemiennaopieka równoważnaopieka wspólnaprawa dzieckaprawa ojcaprawo dziecka do obojga rodziców

2 komentarze

  1. marian marian

    To straszne ze policja nieswiadoma swoich praw i obowiazkow miesza sie w kwestie regulowane przez sad. To sady ustalaja kontakty z dzieckiem a nastepnie rozstrzygaja kwestie egzekucji kontaktow a nie policja. Wstyd!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *