Skip to content

Piecza naprzemienna

Piecza naprzemienna (opieka naprzemienna, opieka wspólna, piecza wspólna) – sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców polegający na sprawowaniu przez każdego z rodziców pieczy nad dzieckiem w określonym czasie w ciągu roku np. dziecko zamieszkuje na zmianę tydzień u ojca, tydzień u matki.
Taki sposób opieki zapewnia lepszy rozwój emocjonalny dzieci, mniejszy stres, lepsze samopoczucie, lepsze kontakty z obojgiem rodziców i ograniczenie możliwości wystąpienia psychologicznego syndromu alienacji rodzicielskiej, który jest częsty u dzieci, które po rozwodzie zamieszkiwały głównie u jednego rodzica.
Niestety w Polsce z powodu zakorzenionych w społeczeństwie i w wydziałach rodzinnych sądów powszechnych stereotypów, feminizacji sądów, oporu matek – takie rozwiązania wdrażane są rzadko.
W wielu krajach świata i Europy piecza naprzemienna może być przyznana przez sąd nawet przy braku zgody jednego z rodziców. Piecza naprzemienna została wprowadzona formalnie między innymi w prawie USA, Kanady, Australii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Czech, Słowacji, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji i we Włoszech. Staramy się aby ta idea upowszechniła się również w Polsce.

Ideę Opieki naprzemiennej propagujemy na Facebooku:

2 months ago

Mocny przekaz w sprawie patologii w sądach rodzinych. Zachęcamy do przeczytania.

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,107881,25071897,matka-wystarczy-ze-cos-powie-i-wszyscy-jej-wierza-ojciec.html

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
2 months ago

Polecamy uwadze artykuł z Gazety Wyborczej z dnia 11.08.2019 roku

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,107881,25071897,matka-wystarczy-ze-cos-powie-i-wszyscy-jej-wierza-ojciec.html

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
2 months ago
O Pieczy naprzemiennej w Polska i Świat TVN24

Sądowe statystyki pokazują jednoznacznie, że po rozwodzie opieka nad dzieckiem najczęściej przyznawana jest matce. Ojcowie schodzą na drugi plan, a często znikają z życia dziecka - wbrew ich woli i zwykle ze szkodą dla córki czy syna. Rozwiązaniem jest tak zwana opieka naprzemienna. W polskim prawie jej nie ma, bo politycy ciągle nie chcą jej wprowadzić.
Stowarzyszenie Prawo Dziecka w materiale magazynu "Polska i Świat" w TVN24. (https://n-22-1.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p1/v/15d185eaa7c954e77f5343d941e25fbd/e6131c26-9991-4fd8-95f9-c7abb281ad9f-720p.mp4)

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
2 months ago
Zdjęcia z posta użytkownika Piecza naprzemienna, wspólna, równoważna

Polityka to bagno nienawiści, głupoty i ignorancji. Większość polityków to zdehumanizowani żołnierze partyjni - zawzięci maniacy, którzy na wszystko patrzą przez pryzmat wojny partyjnej, w którą wciągają wszystkich - nawet dzieci. Polaryzacja polityczna w naszym kraju dochodzi do absurdu.
Aleksander Pociej - Senator RP po raz kolejny próbuje procedować apolityczny, zaawansowany, bardzo potrzebny i oczekiwany projekt - druk 776 / 776S, który mógłby uratować setki dzieci przed złem alienacji rodzicielskiej. Dziękujemy senatorowi.
Co robią parlamentarzyści? Zobaczcie sami.
Warto zwrócić uwagę na senatora MarekMartynowski, który niczym partyjny potrębacz daje sygnał pozostałym maszynkom do głosowania: "Uwaga, platforma zgłasza jakiś wniosek! Zniszczyć niezależnie od treści i intencji!". Wstyd!

ℹ️ Głosowania w sprawie wniosku Aleksandra Pocieja:
https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,528,1,glosowania.html
ℹ️ Nagranie i ... See more

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
2 months ago
83. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 1 dzień

Senator Aleksander Pociej:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Wysoka Izbo!

Chciałbym złożyć wniosek o wprowadzenie do porządku projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks karny, druki senackie nr 776 i 776 S, przyjętego 19 marca 2019 r. przez Komisję Ustawodawczą oraz Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Panie Marszałku, po raz kolejny zgłaszam ten projekt, ponieważ sytuacja w Sejmie się zmieniła. Ten projekt, projekt sejmowy przeszedł przez prace w komisji. Wcześniej argumentem przeciwko procedowaniu był fakt, że ponoć te 2 projekty miały być tożsame. Teraz nie ma żadnych wątpliwości, że w tamtym projekcie, w projekcie sejmowym w ogóle nie ma tego, co jest zawarte w projekcie, który wspólnie – i koledzy z Prawa i Sprawiedliwości, i my, z Platformy Obywatelskiej – uchwaliliśmy w komisji. Ten projekt miał iść do procedowania. Alienacja ... See more

LIKE
LOVE
HAHA
WOW
SAD
ANGRY
« 1 of 72 »


Podobne publikacje:

Published inopieka naprzemiennaopieka równoważnaopieka wspólnaprawa dzieckaprawa ojcaprawo dziecka do obojga rodziców

2 komentarze

  1. marian marian

    To straszne ze policja nieswiadoma swoich praw i obowiazkow miesza sie w kwestie regulowane przez sad. To sady ustalaja kontakty z dzieckiem a nastepnie rozstrzygaja kwestie egzekucji kontaktow a nie policja. Wstyd!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *